tipy pro čistou domácnost

TIPY JAK MÍT KAŽDÝ DEN DOMA UKLIZENO

Ráno uklidíte a odpoledne je byt opět jako po výbuchu. Také to znáte? Ať už v bytě bydlíte sami, s přítelem, dětmi či domácími mazlíčky, můžete mít uklizeno pořád. Že u toho ztratíte veškerý svůj volný čas? Omyl! Dnes mám pro Vás několik tipů na to, jak udržet doma „uklizeno“. Bude Vám stačit zhruba dvacet minut denně.

Málo, ale každý den

Dříve jsem měla zavedený režim, že jsem uklízela pouze v pátek nebo v sobotu, kdy jsem vyluxovala, umyla zrcadla a okna, utřela prach a vyhodila všechny nepotřebné věci. Do doby než jsem si uvědomila, že stačí každý den trocha času, aby tomu tak nebylo.

Začněte tím, že si vyhradíte pravidelnou denní dobu a koncentraci určenou pouze pro úklid bytu. Odložte mobilní telefon a vařečku, oblékněte si pohodlný domácí outfit, zapněte relaxační hudbu a pojďte na to! Jako první ukliďte obývací pokoj, odnese všechny věci, které tam nepatří, naklepejte polštáře na sedací soupravě a nejlépe ručním vysavačem z ní odstraňte drobky. Otřete konferenční stůl, urovnejte knihy či časopisy. Tato místnost by Vám měla zabrat maximálně 7 minut.

Přesuňte se do ložnice, ustelte postel, přes peřiny přehoďte pléd, odneste veškeré papírové kapesníky, sklenky s vodou a odložené oblečení ukliďte na věšák. Úklid Vám zabere maximálně 2 minuty.

Po ložnici se vrhněte na koupelnu, opláchněte kohoutek a umyvadlo od zubní pasty, toaletní štětkou umyjte vnitřek toaletky, přetřete dezinfekčním ubrouskem prkýnko. Vyleštěte zrcadlo. Koupelna je uklizena během 1-2 minut.

V předsíni urovnejte boty, kabelky a pověste kabáty. Úklid Vám zabere maximálně 1 minutu. Pokud jste naučení po příchodu dávat boty do botníku, máte vystaráno.

Nejvíce času Vám nejspíše zabere kuchyň, pokud nemáte myčku nádobí, musí se potýkat s hromadou špinavého nádobí, které musíte umýt. Pokud myjete ručně, nechejte nádobí okapat a až poté ukládejte do skříněk. Pokud máte myčku, průběžně tam strkejte věci. Otřete varnou desku, jídelní stůl a umyjte dřez. 

Pokud máte děti, veďte je od mala k úklidu svých hraček. Myslím, že i tříleté dítě bezproblémů zvládne naházet své hračky do bedýnky. Pokud máte mladší děti, musíte nepořádek uklidit za ně.

TIP: Každé ráno před odchodem do školy do práce můžete zajít s košem, zabere Vám to půl minuty a až se vrátíte odpoledne domů, do odpadkového koše dáte igelitový sáček a máte ho připravený na další dny. Pokud máte doma zvířátko, vyluxujte byt, vyberte znečištěné stelivo.

Poté si už jen vyhraďte dny na delší uklízení, kdy potřebujete důkladně vyluxovat byt, sedačku, vytřít podlahu, naleštit okna nebo vyklidit lednici a spíž.

 

Máte rádi uklizený byt bez octomilek, nádobí od večeře a papírků? Jak často uklízíte vy?

6 komentářů

 • Pufflie

  Sakra, mám problém udržet si uklizeno v pokoji, to bude hrůza, až budu mít jednou na starosti celej byt 😀 😀 Měla bych se držet tvých rad… 😀

  • Deni

   Myslím si, že si zvykneš až budeš muset se o vše starat jednou sama. 😀 Rady se vždy hodí, myslím, že i ty si najdeš svůj systém, jak udržet pořádek.

 • Janka Bianka

  Myslím, že máš pravdu. Je lepšie upratovať postupne a každý deň ako všetko naraz. Ja som z toho veľkého upratovania potom veľmi v strese. Snažím sa mať aspoň svoju izbu a kuchyňu v dobrom stave.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *