lifestyle

TREND DNEŠNÍ DOBY, ANTISTRESOVÉ OMALOVÁNKY PRO DOSPĚLÉ

Když se řekne omalovánka, každý si vybaví dětství, kdy hodiny vybarvoval pohádkové bytosti, zvířátka, předměty, ovoce či zeleninu. Dnes se ovšem prodávají tzv. antistresové omalovánky pro dospělé, které slouží k odreagování a odpočinku našeho duševního vnitra. Jedná se o takové antidepresivum, kde díky své fantazii ze sebe odplavíte stres.

Příběh o tom, jak jsem se k nim dostala já a má nejbližší rodina

Vše začalo tak, že jednoho dne moje teta zaslala poštou mamce knihu omalovánek, aby si každý večer sedla a vypnula, odpočinula si tím, že pustí svou fantazii na papír a bude si vybarvovat. Od toho dne se to mé mamce natolik zalíbilo, že tím „nakazila“ i mou babičku, která se do toho také pustila a ráda si ve volném čase vybarví několik obrázků z knihy a zrelaxuje. Obě to popisují jako neskutečný odpočinek, kdy na nic nemyslí, ani na to, jakou si do ruky vzít barvu pastelky a zda se to do obrázku bude hodit, či ne .. Já se pokoušela vybarvovat jednou, když jsem k rodině přijela na návštěvu, vydržela jsem to pár minut a usínala jsem u toho. Od té doby jsem tomu nevěnovala pozornost a smála jsem se tomu, že jak jim to může pomáhat od stresu..

V den, kdy se stal úraz našemu Charlienkovi a byl v kritickém stavu na veterinární klinice, kde bojoval s těžkou drtivou zlomeninou a pneumotoraxem a já se psychicky zhroutila, jsem požádala mamku, aby mi na e-mail poslala nějaké omalovánky, že si je vytisknu a zkusím se takto alespoň trochu soustředit na něco – nemohla jsem jíst, pít, sedět, stát, chodit .. pouze jsem brečela, měla výčitky svědomí, strach, bezmoc .. Stejně tak, jako má nejbližší rodina po smrti našeho milého dědečka, který nás před pár dny opustil kvůli zákeřné nemoci, která si nevybírá.

Vydržela jsem si kreslit asi  10 minut, nebavilo mně to, nepomáhalo to, ba naopak, bylo to ještě horší. Bohužel Charlinkův život skončil dva dny poté, při operaci a to už mi nepomohly ani omalovánky. Dny, týdny, jsem nemohla pořádně jíst ani chodit do školy.

Za chvíli to bude dva roky, když jsem jela na prodloužený  víkend k rodině, kde mi mamka s mou babičkou ukázala svou sbírku omalovánek, já si sedla, vzala pastelky a uvolnila se nad chameleónem. Od té doby mě to začalo bavit. A když mám chvíli volna ráda si sednu a vybarvuji. Přináší mi to radost a vzpomínky na dětství. O tom, zda to skutečně funguje na stres říct nemohu, jelikož momentálně žádný nemám. Ale mé mamce to určitě jednu dobu pomohlo. A o babičce ani nemluvě, ta má dnes takových omalovánky desítky a v každé volné chvilce si vybarvuje své nádherné obrázky. Ať už zvířecí podoby nebo abstraktní obrazy. A dnes si nedokáže představit, že by byla bez nich a mrzí ji, že o nich nevěděla dříve.

Přináším Vám pár fotek obrázků knih s omalovánkami, které byly zakoupeny v knihkupectví, Penny marketu, různých knižních katalozích nebo přílohou deníku Blesk a vlastníkem je má mamka (na fotkách nejsou všechny knihy) a také to, jak omalovánky uvnitř vypadají. A nakonec pár fotek vybarvených. Ať nám je pět, deset, dvacet, padesát nebo osmdesát, každý máme nárok vzít do ruky pastelku a omalovánku a pustit svou fantazii na papír. Nač se stydět, že nás tohle baví v jakémkoliv věku. Hlavně, jak to pomáhá.

 

Máte s těmito omalovánky zkušenosti? Vzpomínáte si na dětství, kdy jste seděli u stolečku a vybarvovaly si sešitky plné obrázků? 

5 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *