bydlím u svých koček

JAK SE SPRÁVNĚ VYBAVIT NA PŘÍCHOD KOČIČKY

Plánujete, že si domu v brzké době pořídíte kotě nebo plánujete rozšířit svoji kočičí rodinu o dalšího člena, stejně jako my před pár dny? Jestli ano, dnes bude článek věnovaný všem kočkomilům, kteří stále tápou, co vše kočka v interiéru potřebuje a jak nejlépe a nejefektivněji zařídit bydlení pro Vaši kočku, aby byla doma spokojena. Sice už jsem jeden článek o tom, jaká je základní výbava pro kočku psala, rozhodla jsem se, že jej trošku rozšířím o věci, které zkrátka kočky k životu milují a díky kterým budou spokojené ještě více.

Bod číslo jedna, přepravka

Na trhu existují přepravky různé, plastové, látkové, pletené košíky, kočárky nebo tašky na kolečkách. Výběr je pouze na Vás. Mě osobně se pro naše kočky osvědčily přepravky plastové. Když někam jedeme, kočkám na dno dám měkkou deku, případně v létě savou podložku a jsou v ní spokojené. Navíc se dají velmi snadno čistit. Stačí vyndat deku, vzít dezinfekční přípravek určený pro věci pro kočku a vytřít do sucha. Nebo umýt jemným čistícím prostředkem a pořádně opláchnout. Já ji vždy po cestě umyji čistícím přípravkem ve vaně a je připravena na další cestování. Pro cestování mi příjde plastová přepravka bezpečná. Dá se přichytit bezpečnostními pásy a kočka je v pevném úkrytu. Pokud ale si hodláte pořizovat kočku většího plemene a nebudete mít vždy možnost vzít kočku do auta, doporučuji buďto sportovní kočár nebo tašku na kolečkách. Ta vám velmi ulehčí nošení samotné mnohdy těžké přepravky a kočka bude mít skvělý výhled ven.

Můj tip na přepravku je určitě ten, aby měla přepravka dostatečný rozměr, horní dvířka a samozřejmě zásobník na krmivo a vodu. Rozhodně kupujte ty pevnější a kvalitnější. Mám doma prozatím dvě, obě do 6 kilogramů a jedna mi příjde, že je více kvalitnější a pevnější, než ta druhá. Tu jsem kupovala tuším v Super Zoo (nesponzoruje mě).

Bod číslo dva, škrábadlo

Škrábací strom, pokud nechcete mít nábytek zničený od kočičích drápků, je dobré myslet na škrábadlo. Existují různé škrabací plochy k uchycení na zdi, nízká škrabadla pro koťata, válce nebo obrovská škrabadla až ke stropu. My máme doma různá škrabadla. Doporučuji kupovat stabilní kusy, vyrobené z masivu, které mají dlouhou životnost. Vyplatí se koupit kvalitní ale drahé škrábadlo, než jej měnit každý rok. Já mám zkušenost celkem ze čtyřmi škrábadly a určitě doporučuji široké sloupky ke škrábání, já mám doma průměr sloupků 15 centimetrů. Udrží i velká plemena koček.

Můj tip pro škrabadlo je určitě Rajen Pets, kteří mají nádherná škrábadla pro kočky a také Natural Paradise ze Zoohitu/Bitiby. Krásné škrabadla a hlavně stabilní.

Bod číslo tři, toaleta a stelivo

Pokud kočka žije pouze v bytě a nemá možnost jít vykonat potřebu ven, je zapotřebí pořídit kočičí toaletu – otevřenou či uzavřenou. Některé kočky se uzavřené toalety bojí, tento problém může nastat, stačí, na nějaký čas oddělat výklopná dvířka, aby si kočička na toaletu zvykla a postupně ji tam učit i s dvířky. Na jednu kočku by správně měly být záchody dva. Já doma mám tři kočky a stejný počet toalet. Bohatě nám to stačí. A kočky i já jsem spokojená. Pokud máte větší rasu kočky, jako my Ragdoll, dbejte na dostatečnou velikost toalety. Do toalety patří stelivo, na trhu existují druhy, jako jsou hrudkující, nehrudkující, silikátové, dřevité a další druhy steliva. Nám se nejvíce osvědčilo to hrudkující, které po vykonané potřebě vytvoří pevnou hrudku, kterou jednoduše naberu lopatkou a vyhodím do koše.

Osobně používám BioKat´s micro fresh a také Biokat´ s hrubými zrnkami. Oba mi příjdou dobré. Jen micro fresh se poměrně často vynáší, ale to bohužel téměř každé stelivo. Já mám před každou toaletou předložku, kterou seženete v každých chovatelských potřebách nebo na internetu.

Bod číslo čtyři, hračky

Každá kočka má potřebu se zabavit a již v útlém věku si oblíbí své hračky, na které nedá dopustit. Mohou to být různé míčky, myšky, peříčka, udičky nebo jakékoliv interaktivní hračky, které kočky učí lovit a zabaví je na několik desítek minut. Například laser či koulodráha.

U nás vedou ježaté míčky, které skáčou všude možně po bytě, myšky s peříčky, a samozřejmě laser.

Bod číslo pět, suché a mokré krmivo, pamlsky

Kočka potřebuje dostatek živin. Proto potřebuje kvalitní suchou stravou, tedy granule s obsahem masa a dalších stopových prvků. Já osobně krmím granulemi N&D s různými příchutěmi. Mým kočkám chutnají a nemají po něm průjem. Kromě granulí také jednou denně dostávají konzervu. Tady značky střídám. Kupujeme mokré krmivo Annimonda carny, Feringa, Fitmin nebo třeba Cosma. Jednou za čas jim dopřeji také rybí konzervy, které jim hodně chutnají. Při výběru krmiva dbám na kvalitu a rozhodně se vyplatí investovat do kvalitních granulí a konzerv. Nezapomeňte, že kočka je masožravec a potřebuje maso, nikoliv směs obilí, soli a barviv, které najdete například u Kitekat nebo Whiskas. Kromě krmiva podáváme také pamlsky. Tam to střídám, sleduji především složení. Máme oblíbené od značek Cosma, Gimpet, nebo Vitakraft. Snažím se, aby měli pestrou stravu a nejedli stále to samé. Pamlsek podávám jako odměnu nebo při tréninku.

Bod číslo šest, kočičí tráva

To je snad to nejdůležitější pro kočku chovanou pouze doma. Kočka se několikrát denně líže a spolyká obrovské množství chlupů. Aby kočka nezvracela bezoáry je dobré podávat pastu na strávení vytvořených smotků chlupů a čerstvou trávu pro kočky. Já si trávu pro kočky sazím sama doma a semtam jim koupím šáchor, který kočky milují. Zamezím tak častému zvracení. Pokud trávu pro kočky koupím v obchodě, hned po příchodu domů ji přesprchuji a až poté podávám kočkám.

Bod číslo sedm, veterinář

S pořízením kočky je dobré si uvědomit, že i kočka musí navštěvovat svého lékaře a tím je veterinář. Musí chodit na pravidelné očkování a odčervení a samozřejmě podstoupit kastraci. Dnešní veterináři jsou poměrně nákladní. Návštěva vás výjde na několik stovek až tisíců. Proto mějte na paměti, že i kočka může onemocnět a vy se o ni musíte postarat! Kočka není plyšák, kterého odložíte, až vás přestane bavit.

Bod číslo osm, pelíšek

Kočka miluje různá místa pro svůj odpočinek, ať už je to okenní parapet, škrábadlo, pohovka nebo Vaše postel. Nicméně měla by mít i svůj pelíšek nebo domeček, kam může během dne se schovat a spát. Na výběr je spoustu kukání, pelíšků, domečků nebo třeba stanů pro kočky. Pokud jste kutilové, snadno si takový pelíšek nebo domeček pro kočky vyrobíte. Já sice zručná jsem, ale líbí se mi ty, které obchodníci nabízejí.

Bod číslo devět, naše láska

Nezapomeňte, že kočka není věc, která vás po pár měsících přestane bavit a budete ji chtít odložit. Kočka,stejně jako jiné zvíře je jako dítě. Je bezbranná, a neumí si sama na sebe vydělat peníze a zaplatit si své potřeby pro život. Proto dobře zvažte, zda vás za chvíli neomrzí. Kočka potřebuje vaši lásku a také náruč.

Bod číslo deset, kartáče na srst, přípravky na čištění očí a uší

Tak jak my, tak i kočky potřebují zvláštní péči. Musí se pravidelně vyčesávat srst kartáčem, zastřihávat drápky speciálníma kleštičkama, pokud se kočce tvoří ospalky v očích i ty je třeba šetrně odstraňovat.

 

Pořídit si kočičku zkrátka nejsou jen radosti, ale také určitě starosti. Před pořizování mějte na paměti, že kočka není plyšák a vaši péči a lásku potřebuje po celý život.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *