bydlím u svých koček,  Nezařazené

JAKOU TOALETU VYBRAT PRO SVOU KOČKU?

Pokud jste se rozhodli, pořídit si domů malé koťátko nebo starší kočičku, jistě máte na paměti, že s pořízením kočky musíte také počítat s dostačující výbavičku. Mezi ní patří kočičí toaleta. Když si kočku pořizujeme, zvažujeme, jakou toaletu pořídit. Na trhu je krytá, nekrytá, rohová, s odjímatelným okrajem či pro vysoké nároky pro nás – majitelé koček. Existuje totiž i samosplachovací. Na trhu je nepřeberné množství kočičích záchodků. Jsou nejen různé tvary, ale také velikosti a barvy. Cena toalet se pohybuje zhruba od osmdesáti korun až po několik tisícovek. Záleží, pro kterou se rozhodnete. Je však toaleta, kterou jsme si vybrali ta nejvhodnější? Mějte na paměti, že jinou toaletu bude potřebovat malé kotě a jinou starší kočka, případně větší plemeno kočky. Pojďme se podívat na různé druhy dostupných toalet a také na tipy, kde ji koupit nejvýhodněji.

Velikost toalety

Velikost toalety by měla odpovídat velikosti kočky. Měla by být tak velká, aby se v ní kočka mohla pohodlně otočit a aby se i v ní dobře hrabalo. Nedoporučuji tedy kupovat malé bedničky, ze kterých koťátko rychle vyroste, ale radši se dívejte rovnou po nějaké větší. Ne však tak velkou, aby mělo příliš vysoký okraj pro vstup a kotě se do ní nedostalo. Určitě není dobré, aby kotě muselo do toalety šplhat. I s přibývajícím věkem je dobré myslet na to, aby vstupní otvor nebyl příliš vysoký pro kočičku.

 

Krytá nebo nekrytá toaleta

Krytá je určitě vhodná jak pro stydlivější kočky, tak pro kočky, které žijí v malých domácnostech, kde potřebují svůj klid pro vykonání potřeby. My také nemáme rádi, pokud nás někdo na toaletě sleduje a stejně je to tak i u koček. Také pro nás, majitele koček, je krytá toaleta přijatelnější. Dvířka zakryjí pohled na stelivo a případné hovínka a hrudky a také se nebude linout případný zápach. Dvířky se většinou naučí chodit každá kočička, jen ze začátku se některé kočky dvířek bojí. Kryté toalety se také musí dostatečně čistit, aby se tam neusazoval nežádoucí zápach. Kočky jsou velmi čistotné a pachy nemají rády. Toalety jsou často vybaveny aktivním filtrem, které se jednou za určitou dobu mění a toaleta je tak voňavá. U nekryté toalety vám hrozí to, že budete mít stelivo všude, jen ne v záchůdku.

Se zvýšeným okrajem

Hodí se pro kočky, které si svou bedýnku značkují (močí na vertikální povrch) nebo pro kočky, které velmi rády hrabou. Zvýšený okraj zabrání vyhazování přílišného množství steliva ven. Hodí se také kočky, které mají strach z velkých, krytých bedýnek. Nehodí se pro malá koťata a starší kočky.
Rohová
Je skvělým řešením pro malé domácnosti, kde se hodí každý centimetr navíc. Dají se koupit s i bez vrchního dílu. My ji pořizovali do malého bytu. Zabere pouze roh místnosti a hned vedle můžete dát například koš na znečištěné stelivo.
Lidská toaleta
Ano, čtete správně. Některé kočky se dají naučit také na lidský záchod. Vyskočí si na mísu, čapnou si a konají potřebu.  Dokonce existují výukové sady, jedná se o nástavce, které vypadají jako dětská prkénka, kterou nám rodiče dávali na mísu, když jsme byli děti. Nejprve se začíná u nástavce s malou dírkou a po nějaké době otvory vyměňujeme za větší. Do doby, než si kočka zvykne. Já to nedoporučuji. Kočka se může při pádu zranit, případně, pokud máte v míse různé osvěžovače a závěsy hrozí nebezpečí otravou. Navíc, myslím si, že pro kočku je přirozenější si svou potřebu zahrabat.
Samočistící
I ta už je na trhu. Je automatická a vždy v danou nastavenou dobu toaletu pročistí. Je však cenově drašší, pohybuje se okolo deseti tisíc korun.
Kolik záchodu?
Platí, že bychom měli mít doma tolik toalet, kolik je koček + jednu navíc. A všechny by měli mít dostatečné množství steliva a být pravidelně čištěny. To znamená, čistit minimálně 1x denně. Nejvhodnější je čistit toaletu denně rovnou 2x. Já sama čistím ráno a večer a občas i když vidím, že kočičky zrovna kakají. Stelivo kompletně vyměňuji zhruba za 4-5 týdnů, kdy dezinfikuji celou toaletu. My máme pro každou kočičku jeden záchod a že jeden záchod mají na čurání a druhý na kakání.
 
Můj tip je určitě nakupovat přes e-shop Bitiba.cz která nabízí mnoho toaletech za velmi slušné peníze. Já kupovala jednu rohovou toaletu v kamenné prodejně a poté jsem zjistila, že za pořízenou cenu bych si objednala z Bitiby rovnou dvě a ještě nějaké konzervy pro kočky.
 
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *