Nezařazené

ŠKRABADLO JE PRO KOČKY NUTNOSTÍ

Pokud jste se rozhodli, že si domů pořídíte koťátko, či už doma nějakou máte, věnujte velkou pozornost škrabacím stromům, které se dají sehnat na každém rohu. Kočka nejen, že si škrábáním obrušuje své drápky, ale také si značí své teritorium a protahuje svalstvo. Aby ale tyto úkony nedělala na Vašem nábytku, ať už na sedačce či koberci, je nutné pořídit škrabadlo. Jak by správné škrabadlo mělo vypadat a na co je nutné se před výběrem zaměřit?

Škrabadlo by mělo být vysoké tak, aby kočka stojící na zadních nohách mohla pohodlně škrábat s nataženými předními tlapkami. Pokud máte doma malé kotě, určitě myslete na to, že brzy vyroste a malé, které má výšku zhruba 50 centimetrů, stačit rozhodně nebude. Kočky milují výšky a žádné škrabadlo pro ně nebude dostatečně velké a vysoké. Doporučuji, aby škrabadlo mělo minimálně 150 centimetrů. My doma máme jak 120 centimetrový válec s pelíšky, tak i 175 centimetrové škrabadlo a 225 centimetrové. Všechny naše kočky je používají každý den. Škrabací nábytek pro kočky koupí od pár set korun až po několik desítek tisíc korun, záleží, jaké škrabadlo si vyberete. Určitě se vyplatí zainvestovat do škrabadel, zvláště pokud máte více koček nebo máte větší plemena. Třeba jako mi Ragdoll, který v dospělosti může vážit až deset kilogramů.

Nejdůležitějším bodem je stabilita. Nesmí se viklat a v žádném případě ho nesmí kočka pohybem posouvat či převrátit. Nedoporučuji škrabadla, která seženete například v Lidlu nebo Superzoo či jiných malých chovatelských potřebách. Jedno jsme odtamtud měli a moc dlouho nepřežilo. Jednoho dne se jeden díl ulomil. Vřele doporučuji RajenPets, Drapaki nebo Natural Paradise. Mají krásné, kvalitní a bytelné stromy. Sice si připlatíte, ale alespoň nemusíte kupovat každý rok nové. A investovat tak desítky tisíc do zbytečností.

Promyslete si, kam škrabadlo umístíte. Kočkám se líbí nejen u dveří, ale také u výhledu z okna. My máme škrabadla u okna a kočkám se místo líbí, když chtějí, dokáží hodiny koukat z okna a u toho zavřít oči a spát. Jestli to bytové podmínky a také finanční podmínky umožní, je dobré mít doma škrabadel více, aby kočka měla na výběr, kde si zrovna protáhne své tělo a obrousí drápky, a také, aby ideálně v každé místnosti si měla kde odpočinout. Také pokud máte více koček, měli byste jich mít více, aby ideálně každá kočka, mohla mít jedno své místo. My máme tři kočky a čtyři škrabadla. Včetně jednoho, které je na lodžii, kam pouštíme přes den kočky. Kočky se tak o škrabadla nemusí hádat a prát a mohou si každá lehnout tam, kam chtějí. Nejvíce je u nás využíváno škrabadlo na balkoně a také v obývacím pokoji, kde trávíme přes den nejvíce dne. Při výběru škrabadel jsem brala na zřetel to, aby se na něj vešli všechny naše kočičky a žádná tak nebyla odstrčená. Proto naše stromy mají všechny minimálně 5 a více odpočívacích ploch k ležení.

Nemusí se vždy škrabadla kupovat, pokud jste zruční, můžete si jej vyrobit doma, stačí mít nějaké dřevo, sisalový provaz či koberec připevněný na stěně. Pokud ale zruční nejste, doporučuji škrbací nábytek spíše zakoupit ve specializovaných prodejnách. Dobře také poslouží kartónový nábytek pro kočky, který se dá sehnat za pár korun.

Pokud se Vám nelíbí kočičí stromy či vysoká škrábadla, dnes je na trhu nespočet krásných bytových doplňků, které ani na první pohled nevypadají, že se o škrabadlo pro kočičky jedná. Můžete si koupit například skříňku či různé boky k sedacím soupravám apod.

 

 

 

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *