hydratační péče

JAK VYLÉČIT SUCHÉ A POPRASKANÉ RTY

Naše rty patří mezi nejcitlivější částí lidského těla. Ovšem to znamená, že potřebují svou pečlivou ochranu a pokud během roku dostanou zabrat, začnou pálit, vysychat a v nejhorším případě také praskat. Já bych vám o tom mohla vyprávět své. I nyní, když se snažím zdravěji jíst, více pít a mám je téměř neustále namazané ochrannou tyčinkou. Možná si říkáte, co popraskané rty způsobuje. Na prvním místě jsou na vině vlivy počasí. V létě je to horko, a v zimě vítr a chlad. Také suchý vzduch v klimatizovaných či naopak přetopených místnostech rtům vůbec neprospívá. Právě naopak. Někteří tak stejně jako já, nosí u sebe hned několik balzámů na rty. A sahají na ně opravdu velmi často. Promazávání rtů je v tuto chvíli to nejlepší možné řešení.

Možná to také občas děláte, i já se přiznám, že občas, když už jsem ze suchých rtů hodně vynervovaná a nemám zrovna u sebe nějaký balzám, snažím se si rty olíznout, aby alespoň na chvilku tak suše nevypadaly. Radím vám, nedělejte to. Sice to na chvíli zabere, ale po chvíli ucítíte buďto palčivou bolest nebo alespoň daleko horší stav. Sliny totiž jak je známo, obsahují trávicí enzymy a ty rty ještě více vysušují.

Abyste neměli psychickou nepohodu ze suchých a popraskaných rtů, noste vždy u sebe alespoň nějaký hydratační balzám na rty. Možná si kladete otázku, stejně jako já před nedávnem, jak suché rty vyléčit nebo jak jim alespoň předejít. Já totiž se rty mívám problém, že na podzim a v zimě je mám popraskané až do krve a neskutečně mě pálí a bolí. I přes to, že používám přírodní peeling i hydratační tyčinky. Bohužel pracuji v klimatizovaném prostředí a myslím si, že se jich jen tak nezbavím. Pojďme se ale podívat na to, jak jim předcházet a zmírnit tyto projevy.

 

Na vysychání rtů mohou mít vliv také některé potraviny, zejména slaná či kořeněná jídla. Jenže, jak si ty dobré, slané chipsy alespoň jednou týdně mám odpustit?

V druhé řadě je to mazat, mazat a ještě jednou mazat. Je to jako se suchými dlaněmi. Rty pořádně promažte. Něčím mastným a hodně hydratačním. To, co bude vyhovovat mě, nebude vyhovovat třeba vám. Mám doma několik balzámů a z toho některé mi vůbec nevyhovují. Proto dbejte na složení. Ideální jsou tyčinky s bambuckým máslem nebo se včelím voskem. Ty dobře hydratují a vyživují suché a popraskané rty. Jako další, nezapomínejme na pitní pravidelný režim. Není nic horšího, než se napít, až máte žízeň. Měli bychom vypít alespoň dva litry denně při běžné zátěži. Jak už jsem zmínila výše, nejlepší je čistá kohoutková voda, bylinné čaje nebo ředěné ovocné šťávy. Nyní v zimě jsou nejlepší čerstvé šťávy z citrusových plodů. Také milujete čerstvou šťávu z pomerančů a citronů?

 

Doplňky zinek, železo a vitamín B. Do svého jídelníčků zařaďte ořechy, luštěniny, maso a čerstvou zeleninu. Pokud do těla z určité potraviny nedostanete určitý vitamín, sáhněte po doplňku stravy. Já užívám zinek a občas i vitamín B. Co mi snad nejvíce pomáhá je peeling. Suchých šupinek a odumřelé kůže se zbavíme nejlépe peelingem. Buďto měkkým zubním kartáčkem nebo třeba smícháním medu a třtinového cukru. Rty tak budou zbaveny odumřelé kůže a prokrvené, a pečující balzámy se tak budou lépe vstřebávat.

 

Bojujete se suchými rty? Jaké balzámy vám pomáhají?

 

 

 

 

 

6 komentářů

  • Míša Šislerová

    Bojuju a vím, že mazat balzámy není zrovna dobré řešení. A když už, tak opravdu kvalitní. Že po použití by jste neměli cítti potřebu si rty hned znovu namazat. Můžou se totiž velmi rychlé stát na balzámu závislé a problémy se rty se ještě mnohem zhorší a rty se přestanou samy o sobě obnovovat 🙂 Takže pozor na to!

    WantBeFitM

    • Deni

      Kdybych na podzim rty balzámem nechránila, tak trpím jako blázen a skončím maximálně na kožním, kde mi je budou dávat hodně dlouho do pořádku. Kdybych měla rty pouze suché, tak to ještě přežiju, ale u mě stačí, že teploměr jde lehce nad nulu a mě ze rtu teče kolikrát i krev. A to bych bez tyčinek těžko zvládala. Kor na horách. Máš nějaký typ na to, jak je teda nepoužít? Já tedy ne. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *