EKZÉM

Život s atopickým ekzémem

Od dětství mě trápil atopický ekzém, který v rozvinuté fázi pokrýval až 50% těla, včetně obličeje, očních víček, krku, hrudníku, podpaží, na břiše i na celých nohou, hlavně tedy v kolenních jamkách. Na základní škole jsem si prošel různými úšklebky a v dospělosti nepříjemnými omezeními v práci, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tento stav trval celý rok. Rok, kdy jsem řešil především to, jak můj ekzém vypadá. Kolikrát jsem zůstal doma kvůli nevzhledné suché a červené vyrážce na tváři, krku a takřka po celém těle. Začal jsem proto pátrat na internetu, několik hodin pročítal různé články a sháněl všelijaké drahé krémy a masti. A investoval jsem do toho nemálo financí. Navštívil jsem také kožního lékaře, který neřešil příčinu, ale nasadil mi kortikoidy a s receptem mě poslal domů. Takto to bylo několikrát. A na těch jsem byl po celou dobu a spoléhal jsem na to, že se to jednou díky nim zlepší. Jenže se tak nestalo. Kdo se s ekzémem setkal, ví o čem mluvím.

Ekzém jsem dlouho bral jako skutečnost, se kterou se musím naučit žít. Střídal jsem masti typu Excipial, Lipobase, Lipobase repair, konopné masti, Indulona, Locoid, různé sprchové oleje a mýdla a spoustu dalších lékařských i nelékařských rad. Pokaždé však s minimálním nebo žádným efektem. Atopická ložiska zmizely, zarudnutí, a svědivá červená místa přetrvávala.

Asi nemusím říkat, že jsem se psychicky necítil úplně nejlépe. Když má člověk nějaký problém, který je vidět, poznamená to především psychiku. Celé dny jsem si škrábal suchou kůži, kde mi do teď zůstaly nevzhledné jizvy. Bylo mi nepříjemné mít na sobě v létě mastné krémy, ale musel jsem vydržet. Co mi také zbývalo. To bylo to jediné, co mi pomáhalo zklidnit svědivou pokožku.

Kožní lékaři se vždy shodovali na dvou věcech, a to, že atopický ekzém je nevyléčitelné onemocnění, kdy mírné projevy lze řešit promazáváním mastnými krémy, a ty těžší pak kortikoidy. Nikdy se nezajímali o příčinu toho, proč ten ekzém mám. Co mi ty svědivé ložiska způsobuje, nezajímali se ani o životosprávu. Měl jsem pocit, že jakmile jsem řekl, co mě trápí, bez jakéhokoliv očního kontaktu mi dali do ruky recept na několik mastí kortikoidy a poslali mě domů. Tohle se opakovalo za celý můj život několikrát.

Absolvoval jsem spoustu vyšetření, střídal jsem různé druhy kortikoidů, mastí a drahých krémů, ale žádný můj celkový stav neřešil. Až jednoho dne, kdy jsem to nemohl vydržet, a kožní mě nechtěl urgentně vzít, jsem si zašel ke své obvodní lékařce, která mi odebrala krev a poslala na rozbor. Zjistilo se, že mám alergii na mléko a sóju. Na mléčné výrobky, které jsem jedl celý život a nikdy jsem ekzém neměl tak rozlezlý po celém těle.

Po nějaké době jsem se začal intenzivně zajímat o fungování těla. Zjistil jsem, že většinu zdravotních problémů mohu vyřešit sám, pokud změním svůj životní styl a stravovací návyky. Vyřadil jsem ze svého jídelníčku veškeré mléčné a sójové výrobky. A pátral jsem dál na vlastní pěst.

Tehdy mi poprvé došlo, že se 31 let starám o svou kůži pouze zvenku a že když použiji kortikoidy, vyřeším pouze akutní stav, který se stejně brzy projeví znovu, protože zhojená pokožka odumře a nahradí ji opět narušená. A tak jsem se začal zajímat o to, že o své tělo musím pečovat nejen zvenku, ale hlavně zevnitř.

One Comment

  • Lucka Stefani

    Můžu se zeptat, zda změna jídelníčku a životního stylu pomohla, případně jak moc (a jak striktní jsi v dodržování)? Segra měla atopický ekzém ve velkém, přesně jak píšete lékaři to řešili tak, že ‚…neřešil příčinu, ale nasadil mi kortikoidy‘. Zaklepu a napíšu, že momentálně má klidnější období, ale stejně by mě zajímalo, zda vyřazení mléčných výrobků a sóji zlepšilo ekzém? 🙂 Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *