EKZÉM

Promazávání pokožky s atopickým ekzémem

Jedním z projevů atopického ekzému je suchá, červená a svědivá kůže. Což je důsledkem špatné funkce kožní bariéry. Proto je péče o pokožku velmi důležitá. Pokožku je třeba často promazávat hydratačními krémy. Jedině ten zabrání průniku škodlivých či dráždivých látek do kůže – voda, alergeny a detergenty, a navodí stav, kdy je kůže schopna se těmto škodlivinám bránit. Těchto přípravků je na trhu spousta. Ovšem, není krém, jako krém a ne vše atopikovi vyhovuje.

Měli jsme, a ještě máme doma spoustu krémů, které jsou určeny pro atopickou pokožku, ale při nanesení začali štípat a svědit. Nebo po kterých se ekzém naopak radikálně zhoršil. Při výběru se vyplatí dívat se na složení.

Taková obyčejná vazelína nebo Indulona, kterou znají naše babičky těsní povrchovou část, zabrání úniku vody z kůže a průniku škodlivin do kůže, ale to je vše. Na kůži vytvoří neprodyšnou vrstvu, díky které pokožka nemůže volně dýchat. Z tohoto důvodu tyto dvě věci nepoužíváme. Ekzém se po nich zhoršil. Pokožka byla červená a nateklá. Na druhou stranu nesvědila a nebyla suchá.

Další přípravky, jako ty, co se dají sehnat v drogerii nebo lékárnách částečně kůži utěsní, a hydratují pokožku. Pro nás nejoptimálnějším mazadlem byla dlouho Bioderma pro suchou pokožku. Ta částečně nahrazovala kožní bariéru, doplnila do kůže chybějící tuky a měla schopnost proniknout do hloubky. Pomáhala tak k regeneraci pokožky. Podobných mazadel je celá řada. Každému ale vyhovuje a pomáhá něco jiného. My už zkusili téměř vše, co český trh nabízí. Něco vyhovovalo, a něco bohužel ne. Při výběru proto buďte trpělivý. My hledali opravdu dlouho, než jsme našli něco, co pokožku zvláční, a nebude vysušovat.

Promazávací péče se také liší podle fáze, v níž se kůže právě nachází. Pokud je zanícená, může se stát, že krémy, které atopik dříve v klidové fázi snášel, mohou ekzém dráždit a zhoršit. Je to normální. Proto používejte promašťující mléka podle stavu pokožky. Rozdíl je hlavně v konzistenci přípravku. V akutní fázi je vhodné používat měně mastné, chladivé gely a mléka. Na to se nám nejvíce osvědčilo Bambucké máslo a konopný chladivý gel od Eurony. Výborně zklidní, ochladí a promastí pokožku.

Nebo také kortikoidy. A to hlavně Beloderm krém, Lipocream a Belogent. Díky těmto mastím se ekzém výrazně zlepší. Po těch se ale snažíme sahat co nejméně. Momentálně na ty nejhorší stádia máme doma tyto masti. Proti svědění užíváme volně prodejná antihistaminika v mastičkách nebo tabletách.

Kdežto ve fázi chronické, kdy je kůže suchá se používají mastné a hutné krémy. My na fázi chronickou používáme například Biodermu Atoderm, ta pokožku výborně hydratuje, ale vytváří velmi mastný film. Na promazávání používáme mast Happy Paw! a bambucké máslo Sensualix od Eurony. Tyto dva přípravky máme už několik měsíců osvědčené, neštípou a hlavně nedráždí pokožku.

Po bambuckém másle je pokožka viditelně světlejší. Je to asi jediný krém, který pokožka snese v jakémkoliv stavu ekzému.

V klidové fázi stačí promazávat jednou až dvakrát denně. A to ráno a večer po sprše. V akutní fázi je dobré promazávat tolikrát, kolikrát je to možné. Masti ani krémy se neaplikují v silné vrstvě, ale v tenké a radši vícekrát denně. Na to stačí použít nějaký lehký hydratační krém, my opět saháme po Euroně, Biodermě pro citlivou a atopickou pokožku, Lactovitu nebo po lehkých gelech od Neutrogeny či Hippu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *