ZAJÍMÁM SE

Kroky k ekologickému životu

Ekologické vedení domácnosti potěší nejen naši planetu, ale také přinese spoustu výhod vám samotným i vaší rodině, kterou máte. K tomu, abyste pocítili zlepšení a zkvalitnění vašeho zdravotního stavu nebo výrazně ušetřili na pravidelné měsíční výdaje, postačí jen několik jednoduchých kroků.

Ekologický životní styl získává stále větší oblibu u rodin s malými dětmi a mladými celkově, které v něm vidí cestu ke zdraví svých děti i k ochraně životního prostředí pro příští generace. Výhody ekologické domácnosti však ocení každý, komu záleží nejen na svém zdraví a okolní přírodě, ale také na úspoře financí za energie a další každodenní výdaje spojené s bydlením. A víte, že takové kroky vedoucí k ekologickému způsobu života jsou tak snadné, že s nimi můžete začít ještě dnes?

Třiďte odpad – papír, plasty, sklo, oděvy ..

Prvním krokem je třídění plastového, papírového a skleněného odpadu. To je dnes pro většinu českých domácností samozřejmostí. Zkuste jít ale ještě o krok dál a zjistěte si, jaké jsou v místě vašeho bydliště možnosti recyklace nápojových kartónů, hliníku nebo třeba oděvů. Aby takové věci zbytečně neskončili na skládce. Pokud máte zahradu, začněte s  kompostováním bioodpadu na vaší zahradě.

Produkujte minimum odpadu

Množství odpadu, které vaše domácnost vyprodukuje, jednoduše snížíte tak, že se budete vyhýbat všem jednorázovým produktům, ať už jsou to igelitové nákupní tašky a sáčky, kuchyňské papírové utěrky nebo dětské plenky či vlhčené ubrousky. Máte-li malé dítě, nebo ho právě čekáte, dejte přednost látkovým plenám namísto jednorázovým. Při nákupu potravin i dalšího zboží upřednostňujte výrobky v obalu, který se dá znovu využít a dobře recyklovat. Případně na pečivo a ovoce noste své vlastní látkové sáčky. Kupujte také ve výhodných rodinných baleních, například prací prášek nebo granule pro vaše miláčky.

Kouzlo upcyklace

Upcyklace je přeměna nepotřebných věcí, které by jinak skončily jako odpadní materiál, na nové produkty. S trochou času a kreativity můžete upcyklovat starý nábytek, květináče, oblečení, povlečení… Kromě radosti z tvoření a originálních kousků vám bude odměnou i snížené množství vyprodukovaného odpadu a úspora peněz. Já třeba ze starých mikin a triček dělám kočkám pelíšky a polštáře na ležení.

Nakupujte lokální produkty

Koupí lokálních produktů podpoříte nejen domácí ekonomiku,ale zároveň získáte jistotu, že k vám zboží dorazilo s minimální ekologickou stopou. Místní produkce navíc doputuje na váš stůl čerstvější a chutnější. Podporujte české firmy a výrobce.

Perte jako vaše prababička

Dříve babičky i prababičky neměli k dispozici desítky druhů a značek pracích prášků a gelů. Pro praní prádla a úklid domácnosti nepotřebujete prášky, gely ani čističe plné dráždivých syntetických látek. Stejně tak jako vaše prababička si i vy bohatě vystačíte s několika málo levnými, snadno dostupnými a zcela přírodními prostředky, jako je ocet, citrón, sůl, soda či přírodní mýdlo. Vybrat si můžete i z nabídky ekologických čisticích prostředků na přírodní bázi, jejichž cena je dnes už srovnatelná s komerčními prostředky. Já třeba nedám dopustit na Euronu.

Vybírejte úsporné spotřebiče a úsporně je používejte

Z energetického štítku každého přístroje zjistíte hned na první pohled, kolik energie spotřebuje za jeden rok. Zejména při koupi zařízení, která používáte každý den, dbejte při výběru vhodného modelu na co nejvyšší energetickou třídu. Myčku, pračku i sušičku a další úsporné spotřebiče. zapínejte pouze v případě, že jsou zcela naplněné. Před každým spuštěním zvažte, jestli byste si vystačili i s kratším programem nebo menší teplotou. Dbejte také na vhodné umístění všech spotřebičů – například lednička by neměla stát vedle sporáku a trouby, ale v chladnější části kuchyně.

Pijte kohoutkovou vodu

Ušetřit spoustu peněz se dá i pitím čisté kohoutkové vody. Nejen, že ušetříte místo v plastovém kontejneru díky několika plastovým láhvím, ale také ušetříte nemalé finance. A hlavně, voda je pro zdraví důležitá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *